Більш ніж 50% хворих на варикоцеле мають знижену запліднювальну здатність сперми. Причому цей процес розвивається із віком. Так, чоловік із першим ступенем варикоцеле у 20 років, як правило, цілком здатний мати дітей. Однак у 35 років при 2-3 ступеня варикоцелі той же чоловік не зможе запліднити жінку.

У загальній структурі чоловічої безплідності варикоцеле займає 40%, випереджаючи навіть інфекції чоловічого статевого тракту.

У чоловіка варикоцеле, але спермограма гарна. Чому не настає вагітність?
При варикоцелі спостерігається венозне переповнення яєчка кров’ю бідною киснем та поживними речовинами, тобто відбувається погіршення кровообігу яєчка, що веде надалі до його зменшення та атрофії. Перше, що страждає за наявності варикоцеле – це акросомальна реакція, здатність сперматозоїдів проникати через оболонку яйцеклітини та запліднити її.

Через скільки після операції Мармар може наступити вагітність?

Після проведення операції Мармара кількість та рухливість не змінюється, проте бажана вагітність настає через 3-4 місяці.

Чому варикоцеле викликає безпліддя?

Другим патогенетичним фактором є підвищення температури яєчка. У мошонці вона має бути 35.5 С. Це температура, необхідна для нормального сперматогенезу. При великому припливі крові з ниркової вени температура яєчка піднімається до 37 С. При цьому порушується утворення сперматозоїдів у цьому яєчку, а згодом йде утворення антиспермальних антитіл (АСАТ), що істотно погіршують утворення, диференціювання та транспортування сперматозоїдів вже як зліва, так і справа. Крім того, АСАТ склеюють сперматозоїди між собою, викликаючи аглютинацію, після чого сперматозоїди втрачають рухливість і не можуть запліднити яйцеклітину. При цьому процес набуває двостороннього і часто незворотного характеру.

Крім того, при варикоцелі в яєчка за яєчковими венами надходять токсичні речовини з нирки та гормон кортизол із надниркових залоз. Вони також шкодять нормальному дозріванню сперматозоїдів, викликаючи появу великої кількості сперматозоїдів дегенеративних.

Facebook
Twitter
LinkedIn
автор Кнігавко Олександр Владимирович

автор Кнігавко Олександр Владимирович

Професор, доктор мед наук
уролог-андролог
08.04.2020