Хід операції Мармара

Розріз розміром 2-3 см виконується в пахвинно-мошонковій ділянці там, де під шкіру з пахового каналу виходить насіннєвий канатик (чому так і називають субінгвінальний тобто підпаховий доступ). Канатик виділяється з навколишніх тканин та піднімається на спеціальному шпателі над шкірою.
Розсікаються оболонки насіннєвого канатика, від судинного пучка від’єднується насіннєва протока з його судинами (артерією та веною). Далі, під 10-кратним збільшенням відбувається виділення та перев’язування вен з патологічним неправильним струмом крові. Під час операції блокуються усі потенційні джерела венозного повнокров’я мошонки. Відбувається це з використанням мікрохірургічної техніки, що дозволяє максимально точно виділити всі варикозно розширені вени. При цьому дуже важливо не перев’язати артерію яєчка та його лімфатичні судини, інакше може статися атрофія чи водянка яєчка відповідно.

Подібна методика операції в субінгвінальному доступі особливо показана як дуже повним пацієнтам (коли товщина підшкірної жирової тканини в паху в 2-3 рази менша, ніж у здухвинній ділянці). Так і дуже худим пацієнтам (у них дуже часто буває змішаний рено- та ілео-тестикулярний тип варикоцеле, при цьому стандартна операція Іванісевича буде повністю неефективною, оскільки збережеться патологічний струм крові).

Тривалість операції за Мармаром становить 30-40 хв.

Наркоз при операції Мармара – можлива місцева або комбінована анестезія.

Переваги операції Мармара


Пацієнти після операції залишають лікарню того ж чи наступного дня
Косметичний дефект практично непомітний
Контролюється та перев’язується як рено-тестикулярний (від ниркової вени), так і ілео-тестикулярний (з здухвинної вени) кровотік

Ризики під час операції Мармара


Не дивлячись на те, що операція з даної техніки вважається максимально безпечною, в порівнянні з іншими, існує ризик пошкодження лімфатики та артерії яєчка НЕДОСВІДНИМ ХІРУРГОМ (оскільки вени в пахвинному каналі йдуть багатьма тонкими стовбурами, внаслідок чого їх складніше виділити і перев’язати). Вибираючи лікаря, зверніть увагу на його кваліфікацію, регулярність виконання ним операцій саме в цій методиці. При перев’язці артерії настає повільна атрофія (зменшення харчування) яєчка зі зменшенням вироблення сперматозоїдів. Яєчко зазвичай не вмирає відразу (оскільки його частково підживлює епідидимальна артерія, що йде вздовж насіннєвої протоки), але повільно фібротизується, тобто заміщується сполучною тканиною. При цьому спочатку яєчко може навіть збільшуватися за рахунок запалення – орхіту, проте потім зменшується у розмірах до 2-2,5 см у діаметрі.

2. Доволі поширеним ускладненням операції Мармара є – епідидиміт запалення придатка яєчка або його комбінація із запаленням самого яєчка (орхоепідідіміт). Його найчастішою етіологічною причиною є наявність хронічної інфекції у статевих шляхах (трихомонади, мікоплазми, хламідії), у тому числі у самому придатку яєчка. Додатковим фактором є перебудова кровообігу в яєчку і придатку, оскільки тестикулярні, а найчастіше і кремастерні вени перев’язані, то єдиною веною, що відносить кров від придатка і яєчка буде епідидимальна вена, яка переходить у вену насіннєвого канатика і йде в пара-простатичне сплетіння. У цьому відбувається переповнення венозної кров’ю придатка яєчка, відповідно схильність до розвитку запалення за наявності інфекцій статевого тракту. Непрямими ознаками наявності інфекції є ознаки простатиту (фіброз простати) та кісти придатка яєчка, що визначаються на УЗД. Якщо ми бачимо такі симптоми, часто пропонуємо пройти ретельну бактеріологічну діагностику таких інфекцій, а за їх наявності проводити операцію при лікуванні або під час лікування даних інфекцій. Якщо людина приїхала до нас з іншого міста або з-за кордону, і немає тимчасової можливості її обстежити, ми в післяопераційному періоді призначаємо антибіотик із групи фторхінолонів.

У нашому центрі в м Харків операції по Мармару при варикоцелі проводить найдосвідченіший хірург – професор Книгавко Олександр Володимирович. Він першим у Харкові провів цю операцію (червні 2011 року) після проходження тривалих стажувань у клініках Відня, Києва та Барселони. На сьогоднішній день його практична навичка складає тисячі операцій з Мармару та десятки навчених цій техніці докторів України та зарубіжжя.

Недоліки операції Мармара

Не всі лікарні можуть виконувати цю операцію через необхідність спеціального обладнання, зокрема мікроскопа для 8-10-кратного збільшення. Через недостатнє збільшення (лімфатичні судини дуже дрібні – менше 0.5 мм, іноді трохи товщі за людське волосся), їх досить легко пошкодити. Внаслідок пошкодження розвивається гідроцеле – водянка яєчка, скупчення лімфатичної рідини навколо яєчка, оточене вагінальною оболонкою яєчка.

водянка

Водянка, як ускладнення після операції Мармара, виконана недосвідченим хірургом

***Інформація має ознайомлювальний характер і не замінює очної консультації.